E-biznes i budowanie dochodu pasywnego
Jak skutecznie zmotywować się do pracy nad rozwijaniem swojego e-biznesu i budowaniem dochodu pasywnego? Kilka praktycznych pomysłów
Motywacja - temat, który znudził się zarówno mi jak i z pewnością części z Państwa. Zanim napisałem tytuł artykułu, zastanawiałem się, czy nie użyć jakiegoś innego słowa. Motywacja jest dzisiaj bowiem tak popularnym tematem (zwłaszcza w Internecie), że niektórzy motywują się do działania przez czytanie kolejnych książek, a potem - zamiast wziąć się do tego działania - motywują się dalej!
Postanowiłem jednak, że słowo w tytule zostanie takie, jakie jest. Nie należy bowiem negować motywacji samej w sobie, trzeba tylko odpowiednio ją wykorzystać.Bo ile razy jest tak, że jakieś bezsensowne rzeczy odwracają naszą uwagę od spraw ważnych dla rozwoju naszego biznesu? I nie ważne, czy prowadzisz sklep internetowy, rozwijasz struktury MLM czy jesteś partnerem w programach partnerskich. Każdemu z nas zdarza się zniechęcenie, które powoduje, że w głupi sposób tracimy czas.
Spróbujmy się zastanowić nad sposobami, które poprawią naszą wewnętrzną motywację i zwiększą nasze zaangażowanie w prowadzenie e-biznesu.
Planowanie pracy
Często stosuję prosty i sprawdzony sposób, aby sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Po prostu przed rozpoczęciem pracy zapisuję sobie na kartce wszystko, co muszę zrobić, np. danego dnia. Pozwala mi to kontrolować postępy, sprawia, że są wyraźnie widzoczne i przeciwdziała poczuciu, że ogrom zadań mnie przerasta. Każde wykonane zadanie warto skreślić, a gdy motywacja do pracy słabnie, wystarczy spojrzeć na tak "pokreśloną" kartkę. Od razu wtedy widać, ile już zrobiliśmy i że ilość obowiązków nie jest tak przytłaczająca jak nam się na początku wydawało.
Cele życiowe
Warto też wiedzieć, po co robimy to, co robimy. Jakie są Twoje cele życiowe? Jeśli rozwijasz własny e-biznes, to być może chcesz osiągnąć kiedyś dochód pasywny? Może chcesz rozwinąć firmę do takich rozmiarów, aby móc sobie pozwolić na to czy tamto? Najlepiej zapisz to na kartce, a potem zastanów się, co nalezy zrobić, aby to osiągnąć. Jeśli dobrze się domyślam, jedną z odpowiedzi będzie "systematycznie i skutecznie pracować". Takie postawienie sprawy pozwoli Ci na zebranie sił i skupienie ich na wykonywanym zadaniu.
Spróbuj zjeść słonia
Jeden z najbardziej wpływowych liderów biznesu i ekspert od motywacji, Brian Tracy, mawia: "W jaki sposób można zjeść słonia? Po kawałku!" Chodzi o to, że duże cele nalezy podzielić na mniejsze, łatwiejsze do zrealizowania. Dzięki temu znów pozbywamy się poczucia przytłoczenia spowodowanego ambitnym celem, który ciężko jest osiągnąć. Małe cele łatwiej jest "ogarnąć" umysłem i dotrzeć do nich, a jednoczesnie każdy z nich zbliża nas do tego dużego, który z każdym pokonywanym małym krokiem staje się coraz bardziej osiągalny.
Jak sprawnie wdrożyć tą poradę?
Narysuj na kartce oś czasu. Ustal, kedy chcesz osiągnąć swój cel, pamiętając, żeby dać sobie odpowiednio dużo czasu - nie za dużo i nie za mało. Zaznacz to miejsce na osi.
Teraz, cofając się stoniowo, ostalaj mniejsze, częściowe cele, które pomogą Ci zrealizować cel główny, aż dojdziesz do dnia dzisiejszego.
Na przykład: Działam w branży MLM i postanawiam, że za trzy lata mój biznes będzie tak rozwinięty, że postawię sobie piękny dom. To oznacza, że za dwa lata muszę zacząć załatwiać pozwolenia i mieć odpowiednio dużo pieniędzy na koncie (zaznaczam na osi). Jeśli za dwa lata muszę mieć ileś pieniędzy na koncie, to żeby to siągnąć, muszę co miesiąc zarabiać np. 300 zł więcej niż w poprzednim miesiącu (zaznaczam). Oznacza to, że muszę osiąganie mojego celu muszę zacząć dzisiaj i w tym miesiącu zarobić np. 2000 zł.
To jest oczywiście przykład. Gdy zrobisz sobie takie ćwiczenie, zobaczysz, że najlepszym czasem na rozpoczęcie osiągania swojego celu jest właśnie dzisiaj!
Mierz siły na zamiary
Rada związana z poprzednią. Aby być skutecznym w swoich działaniach, trzeba wyznaczac sobie racjonalne cele. A to jest łatwiejsze do zrobienia, gdy zastanowimy się co mamy zrobić po kolei czyli podzielimy duży cel na mniejsze (np. za pomocą naszej osi czasu). Racjonalne ustalanie celów pozwoli na uniknięcie frustracji gdy okaże się że nie jesteśmy w stanie czegoś zrobić z zbyt optymistycznie przewidzianym czasie.